DIVADELNÁ JAR V RABČI

Divadelnú jar zaklincovala Omladina

Včera, v prvú májovú nedeľu, vyvrcholila Divadelná jar v Rabči. Ukončil ju ochotnícky divadelný súbor Omladina zo susednej obce Zubrohlava dvomi hrami známeho, či pre niekoho menej známeho oravského spisovateľa, dramatika, učiteľa a novinára Jána Dafčíka.

Okrem iných diel napísal, zozbieral, upravil a vydal Oravské prostonárodné povesti (1933) a Oravské  rozprávky (1935). Najrozsiahlejšou časťou jeho tvorby je práve dráma. Divadelné jednoaktovky Agenti (1931) a Daň z obratu (1932) pútajú pozornosť už len rokom ich vydania a priam vyrážajú dych svojou aktuálnosťou.

V podaní ochotníkov z Omladiny, v réžii p. M. Banasovej, sme sledovali veselohru o človeku, ktorý napriek svojmu zdravému rozumu, postaveniu advokáta, sebavedomiu, ale nelákavej finančnej situácii podľahne presvedčivým argumentom podomových predajcov. Kvôli vlastnej hlúposti sa akurát zadĺži a prichádza tak aj o svoju rodinu.

Veselohra Daň z obratu vyčarila úsmev divákov zápletkou. Dievča súce na vydaj si zmýli svojho nastávajúceho, s ktorým si doteraz iba dopisovala, s exekútorom. Spolu s matkou mu natárajú nezmysly o rodinnom bohatstve. Svetlo do príbehu vnáša otec, ktorý sa objaví doma v pravej chvíli. Spravodlivo rozčúlený daňami za všetko, vyhodí z domu exekútora aj nádejného zaťa.

Ochotnícky divadelný súbor Omladina zo Zubrohlavy oslávi v tomto roku už svoje 115-te výročie. Hoci v Rabči už hral, je naozaj škoda, že na predstavenie neprišlo v päťtisícovej Rabči viac divákov. Avšak perfektné herecké výkony sa odrazili na dobrej nálade tých, ktorí si prišli vychutnať Dafčíka práve v jej podaní.

Veronika Bolibruchová

2019 05 06 Divadlo